Choroby wzroku stają się dużym problemem Polaków, w związku z tym należy pielęgnować swój wzrok.

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko,Zdrowa dieta
W Polsce ponad 10 mln mieszkańców nosi okulary, a niewiele ponad milion używa szkła kontaktowe. Prawie 50% Polaków wymagających korekcji wzroku to osoby w wieku kilkunastu lat. Wady wzroku to coraz cięższy kłopot Polaków.

badania okulistyczne

Autor: Les Black
Źródło: http://www.flickr.com
O problemach ze wzrokiem możemy mówić wtedy, gdy promienie światła, które wpadają przez źrenicę oka padają dokładnie na siatkówkę. Leczenie wad wzroku ma w zakresie wiele różnorakich wad, jak dalekowzroczność, krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Takie trudności mogą zostać rozwiązane poprzez stosowanie okularów bądź szkieł kontaktowych. Są jednak również pozostałe choroby oczu, których usunięcie potrzebuje właściwego zabiegu.

zbadaj wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Takim zabiegiem może być operacja na zaćmę. Zaćma może być dolegliwością wrodzoną lub nabytą, która doprowadza do zmętnienia soczewki (relacje pacjentów). Może prowadzić do oślepnięcia. W naszym kraju na zaćmę choruje blisko 800 tysięcy Polaków i są to ludzie najczęściej w podeszłym wieku. Nie znaczy to jednak, że i ludzie poniżej 60 roku życia nie cierpią na tę chorobę oczu. Operacja na zaćmę to jedyny sposób leczenia. Operacja taka wiąże się z wszczepieniem nowej soczewki. Pozostałe istniejące leczenie wad wzroku to korekta laserowa. W przypadku nadwzroczności i krótkowzroczności lekarz okulista zleci badania, które kwalifikują pacjenta do korekcji.

Osobno dla wszystkich wad omawia się przypuszczalne korzyści i ryzyko. Dużym plusem takich korekcji jest to, że wykonuje się je w trybie jednodniowym, dzięki czemu chory po kilku godzinach może znaleźć się w domu. Po takim zabiegu czułość wzroku poprawia się już po tygodniu. W tym czasie pacjent nie powinien pracować i nie może prowadzić pojazdów mechanicznych.

W dzisiejszych czasach problemy ze wzrokiem nie są już tak skomplikowanym problemem, jak dawniej. W XXI w. leczenie wad wzroku jest o wiele bezpieczniejsze i efektywniejsze. Wiele nowych rozwiązań nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o swoje oczy. Zwłaszcza, że w dobie nowoczesnej technologii oczy (sprawdź plastyka powiek warszawa na www.dziegielewska.eu/) są znacząco narażone. Dlatego też należy pamiętać o regularnych badaniach wzroku.