Jak prawidłowo wychować dzieci?

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko
Decyzja o powiększeniu rodziny jest wyborem na zawsze. Rodzice muszą włożyć dużo wysiłku w ukształtowanie charakteru i zachowań swojej pociechy. Jak postępować, żeby dziecko wyrosło na kulturalnego człowieka?

dziecko

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Wychowywanie dzieci to bardzo trudne zadanie w życiu dorosłych. Rodzicielstwo nie jest proste, a wszelkie luki w wychowaniu będą rzutować na całe dorosłe życie dziecka. Funkcjonują zasady, których przestrzeganie ułatwia podejście do kwestii wychowania. Niezbędna jest zarówno konsekwencja, jak i silna relacja emocjonalna z dzieckiem. Miejmy na uwadze, że mały człowiek uczy się świata dzięki nam i jeśli czegoś go nie nauczymy, sam nie będzie umiał wybrać wzorów godnych naśladowania. Trzeba wiedzieć, iż wychowanie dziecka to proces długotrwały, trwający przez całe dzieciństwo, poczynając od najmłodszych lat – nawet sam okres karmienia piersią – więcej, aż po okres dojrzewania. Wraz z biegiem lat, trzeba oczywiście dawać dziecku więcej swobody i pozwalać na samodzielne dokonywanie wyborów, jednak nadal możemy próbować nakierować pociechę na odpowiednią ścieżkę, jeżeli widzimy, że sobie nie radzi. Należy jednak zaakcentować, że to najmłodsze lata życia w największym stopniu wpływają na uformowanie ludzkiego sposobu bycia.

Jedną z podstawowych kwestii, którymi trzeba kierować się wychowując dzieci, jest stałość reguł. Nie należy co rusz zmieniać oraz naginać raz określonych warunków. Dziecko powinno mieć pewność, gdzie wytyczone są granice, których nie może przekraczać. Nagminne odchodzenie od reguł przyczyni się do tego, że maluch będzie się czuć zdezorientowany i niepewny, jak powinien postępować. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że dzieci uczą się od swojego najbliższego, najbardziej im znanego otoczenia. Jeżeli marzymy, by dziecko postępowało prawidłowo, było miłe dla innych i z szacunkiem odnosiło się do ludzi, musimy pokazywać mu dobry przykład własną postawą. Jeśli nasze zachowania będą sprzeczne z tym, co mówimy, maluch nie będzie chciał robić tego, o czym mu opowiadamy, tylko zachowywać się tak, jak zachowują się mama i tata. Zobacz także ciekawą stronę o wychowaniu dzieci – link do strony.

Noworodek z mamą

Autor: Seum Shine
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo istotne jest, aby mądrość i zasady dobrego wychowania przekazywać dziecku w efektywny sposób: dając przykłady oraz spokojnie tłumacząc. W żadnym wypadku nie należy używać przemocy wobec dziecka, natomiast sprawdzonym postępowaniem jest stosowanie nagród i kar. Przy wszystkich tych zasadach pamiętajmy, że dziecko jest tylko dzieckiem i oprócz wymagań wobec niego, musimy zadbać też o odpowiednią dawkę czułości, swobody i radosnej rozrywki, tak, aby wychować poczciwego człowieka, ale zarazem nie pozbawić malucha cudownych lat dzieciństwa.