Dowiedz się w jaki sposób możesz wybrać idealne drzwi do swego domu.

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Jeśli chcesz zakupić nowe drzwi do swego domu albo mieszkania musisz trzymać się pewnych zasad. Dzięki nim Twój wybór zawsze będzie właściwy.

Pierwszy krok: otwór drzwiowy

Drzwi Invado

Autor: Invado
Źródło: Invado

Pierwszą czynnością, którą należy zrealizować jest pomiar otworu drzwiowego. Mierzysz go w trzech miejscach: na samym spodzie, w środkowej części i na samej górze. Może zastanawiasz się: po co powinieneś tracić swój cenny czas na takie pomiary. Sprawa jest jasna. Dzięki dokładnym pomiarom, możesz być pewny, iż po kupnie drzwi, nie czeka Cię niemiła niespodzianka i ponowna wycieczka do sklepu. Ponadto z trzech wymiarów bierzesz pod uwagę ten najmniejszy. Umożliwi Ci to wybór standardowych drzwi o świetle przejścia: 60,70,80, 90 i więcej centymetrów.

Drugim równie ważnym krokiem jest zmierzenie grubości ściany. Ją również mierzymy w trzech miejscach. Uważaj! Nie kieruj się wymiarami podanymi na planie mieszkania, bo może zdarzyć się, iż odbiegają one od stanu faktycznego. W tym przypadku, nawet mała pomyłka może wiązać się z tym, że ościeżnica regulowana nie obejmie nam muru. W trakcie wizyty w sklepie sprzedawca prawdopodobnie zapyta się nas o sposób montażu skrzydeł drzwi – sprawdź stronę -owych. Chodzi o to, czy drzwi mają być prawe, czy lewe. Przy zakupie szalenie istotne jest to, czy nasze drzwi będą otwierać się na zewnątrz, czy też do wewnątrz. Sprawa ta jest jasna jedynie przy wyborze drzwi do łazienki. W ich przypadku – zgodnie z przepisami – drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. W wyborze drzwi do pozostałych pomieszczeń nie mamy już żadnych ograniczeń – zobacza koniecznie.

Zawiasy regulowane

Drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Przy wyborze drzwi bardzo istotną kwestią są zawiasy. Należy pamiętać, że rodzaj zastosowanych zawiasów zależy od surowca, z którego są wykonane drzwi, a także od ich ciężaru i konstrukcji.
Wyróżniamy zawiasy nawierzchniowe, z regulacją w trzech płaszczyznach. Używamy ich w drzwiach przylgowych. Zdecydowanie nowocześniejszym i kosztowniejszym rozwiązaniem są zawiasy chowane, montowane w drzwiach bezprzylgowych. Jaki jest atut takiego rozwiązania? Dzięki temu, że zawiasy są ukryte w opasce maskującej, efekt wizualny jest lepszy. Drzwi tworzą jednorodną płaszczyznę.

Pamiętajmy, iż zawiasy można regulować. Nawet najlepsze drzwi po jakimś czasie wymagają naszej ingerencji. Z jakiego względu? Zdarza się, że dolna krawędź skrzydła zaczyna „szurać” po podłodze albo skrzydło przestanie dokładnie przylegać do ościeżnicy. Co w takim wypadku musimy zrobić?

Naprawa wskazanej awarii jest niezwykle łatwa. Sposoby regulacji różnią się w zależności od rodzaju zawiasów. Jeżeli chcesz dobrze zamieścić skrzydło w poziomie, a masz najprostsze zawiasy, wystarczy, że wkręcisz lub wykręcisz gwint zawiasu do – z ościeżnicy. Natomiast gdy dostrzeżesz, iż Twoje drzwi wymagają korekty w pionowym ustawieniu, wystarczy, że użyjesz podkładek.

W nowocześniejszych zawiasach wystarczy, że dokręcisz albo odkręcisz dwie śruby, które niejednokrotnie umiejscowione są pod plastikowymi zaślepkami. Musimy pamiętać,iż regulację w pionie należy przeprowadzać wyłącznie po uprzednim zamknięciu drzwi. Istnieją również zawiasy 3D, w których odkryjemy aż cztery otwory regulacyjne.

Jeżeli chcemy wybrać odpowiednie zawiasy, możemy wspomóc się także Internetem, wpisując na przykładowo: zawiasy regulowane, a przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym obszarze. Pamiętaj, że przy zakupie drzwi najistotniejszy jest właściwy pomiar parametrów. Jeżeli zrobisz go dobrze wybór drzwi będzie czystą przyjemnością.