czemu należy dokształcać się przez całe życie? Co dzięki temu możemy zyskać, jak nasze życie może się odmienić?

Kategorie Ciekawostki
Na naukę nigdy nie jest za późno, możemy uświadamiać, kiedy spotykamy kolejne dokształcające kursy, szkolenia i inne formy edukacji. Taka jest istotnie prawda. Nauka powinna istnieć przez cale życie, ale nie taka w rodzaju szkolnej, którą przecież nie każdy dobrze wspomina, powinna być zaś stale obecna w naszych postanowieniach. Właściwie nic nie tracimy, kiedy poznajemy nowe rzeczy, dodatkowo, to oznacza, że potrafimy więcej, lepiej sobie radzimy, zwiększamy swoje kwalifikacje. I nawet nie jest ważne czy mowa o kursach, szkoleniach czy warsztatach, każda forma dokształcania jest pozytywna i procentuje na przyszłe lata.

egzamin

Autor: The Forests Dialogue
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd też czy mówimy o czymś tego typu jak na przykład kursy rysowania czy kursy maturalne w Legnicy, to od razu przychodzą same dobre myśli. Tym bardziej istnieją ciepłe słowa o kimś, kto mieszka w małym mieście lub na wiosce i mimo kłopotów stara się dokształcać – oferta. Oczywiście, takie trudności to z pewnością dojazd do większego miasta, problemy komunikacyjne (czasami ciężko gdzie dojechać), pieniądze, które musimy stracić i czas, tak ważny, lecz jednakże przeznaczany na taką aktywność. Bardzo fajnym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, w jakich zajęcia mają osoby starsze.

To idealny przykład na to, że na naukę nigdy nie jest zbyt późno, a to czy podejmiemy taką próbę jest zależne tylko od nas samych. Z innej strony mamy kursy organizowane dla młodych osób, które zamiast cieszyć się na tą możliwość nie korzystają z tego typu kształcenia. Dlaczego tak jest?

matura

Autor: jansun
Źródło: http://www.sxc.hu

Niekiedy wynika to z niedopasowania edukacyjnego, braku przydatności kursów do rzeczywistości rynkowej. W większości jednakże przypadków przeważa inny czynnik, a właściwie brak nawyku uczenia się. Skoro nie przyswajamy go w szkole, ponieważ nauczyciele nie są w stanie nas zachęcić do nauki, nie zdobywamy go w domu, bo nie ma atmosfery naukowej, to ciężko samemu się zaprzeć i to zmienić.

Czasami potrzebne jest konkretne wydarzenie, pewna potrzeba zmiany życia, niekiedy natomiast pasja, jaką odkryliśmy zachęca nas, ażeby zapisać się na przykład na kurs rysowania czy zajęcia w trakcie których możemy się nauczyć renowacji mebli. Możliwości jest dużo, ale najbardziej potrzeba naszego dobrego podejścia.