Prysznic czy wanna – odwieczne dylematy osób projektujących i urządzających łazienkę o niedużej powierzchni.

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, dlatego też warto podczas jej urządzania przypilnować tego, żeby stała się ona odpowiednio funkcjonalna i wygodna. Oczywiście idealnie by było, jeżeli nasza łazienka ma na tyle dużo powierzchni, aby bez żadnego kompromisu można pomieścić w niej wszystko, co potrzeba. Lecz szczęście takie niestety nie każdy ma, wszyscy pozostali w jakiś sposób będą ograniczeni dostępną powierzchnią.

Parawan nawannowy Standard 3

Autor: Aquaform
Źródło: Aquaform

Dotyczy to szczególnie mieszkańców bloków wielorodzinnych, bo niestety w nich przeważnie te pomieszczenia nie mają zbyt dużego metrażu. Dlatego też w wielu przypadkach niezbędny staje się kompromis i wybór pomiędzy wanną i prysznicem. O tym, co będzie lepsze i bardziej praktyczne, dyskutowano już niezliczoną ilość razy i tak naprawdę każdy sam powinien podjąć decyzję, co mu będzie bardziej odpowiadało. I prysznic i wanna mają swoje plusy i minusy, i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wszystko bardzo dobrze przemyśleć, bo późniejsza zmiana będzie kłopotliwa i niestety dość kosztowna.

Wiele osób twierdzi, że wanna jest jednak bardziej praktyczna, szczególnie w mieszkaniach, w których mieszkają małe dzieci. Ostatnio coraz popularniejsze jest jednak rozwiązanie, które pozwala na to, żeby zachowując funkcjonalność tradycyjnej wanny cieszyć się z wygody, które może zaproponować kabina prysznicowa (artykuł). Na brzegach wanny można bowiem zainstalować specjalny parawan (wróć) nawannowy, pełniący dokładnie taką samą funkcję, jak kabina prysznicowa, czyli zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem.

Parawany nawannowe są coraz popularniejsze, do tego stopnia że coraz większa liczba firm produkujących wanny zaczyna robić wersje dedykowane do konkretnych rodzajów wanien. Montaż takiego parawanu jest bardzo prosty, wystarczy przykręcić go jedną stroną do ściany, a dolną część przykleić do górnej części wanny. Parawan nawannowy można bardzo łatwo złożyć, i wówczas wanna posłuży w taki sposób, do jakiego została zaprojektowana – jest to kolejna niezwykle ważna zaleta parawanów nawannowych, przez co są one tak popularne.