Jakimi sposobami wydajnie i stosunkowo niedrogo poprawić osiągi swojego auta – zalety tuningu za pomocą chipów

Kategorie Na świecie
Spora ilość właścicieli aut marzy o tym, aby ich auta przypominały bolidy z wyścigowych torów. Nawet jeśli autem jest rodzinne, wygodne kombi albo pojemny van, to jednak chciałoby się mieć trzysta koni do dyspozycji i wyprzedzać każdego kierowcę na światłach.

samochody po tuningu

Autor: Axion23
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak zdecydowana większość oferowanych samochodów będzie tylko mogła pomarzyć o takich osiągach – po prostu są one zwyczajnymi pojazdami, mającymi przede wszystkim służyć jako zwykły środek transportu, zupełnie pomijając przyjemność płynącą z odpowiedniej mocy. Jeśli ktoś będzie chciał posiadać szybsze, bardziej dynamiczne auto, to ma dwie opcje. Albo zakupi mocniejszą wersję, co jednak przeważnie wiązało się będzie z wysoką ceną za taki zakup. Drugie wyjście będzie przeznaczone dla miłośników i pasjonatów motoryzacji, a jest nim zwiększenie mocy obecnie posiadanego auta przez użycie odpowiednich modyfikacji. Zależnie od rodzaju realizowanych prac

tuning

Autor: YuJeen
Źródło: http://www.flickr.com

można poprawić parametry auta niekiedy o ponad połowę, rzecz jasna trzeba zrobić to rozważnie i umiejętnie, tak żeby nie zepsuć przy okazji silnika. Najbardziej popularną modyfikacją, pozwalającą na otrzymanie co najmniej kilku koni mechanicznych więcej, jest chip tuning. W paru słowach polega on na takim zmodyfikowaniu pracy jednostki sterującej napędem, żeby powiększyć osiągi, a równocześnie ograniczyć spalanie i poprawić sprawność pojazdu.

Typowe silniki montowane seryjnie w autach często mają dużo możliwości na to, aby poprawić ich wydajność. Producenci specjalnie nie podkręcają tych parametrów, aby silniki mogły być wystarczająco żywotne i bezawaryjne. Lecz umiejętne zamontowanie zaprogramowanego w odpowiedni sposób układu może spowodować, że silnik sporo zyska na wydajności, a jednocześnie stanie się sporo oszczędniejszy. Rzecz jasna pamiętać należy o tym, że taka przeróbka może nieść za sobą ryzyko awarii silnika, dlatego też decydując się na tego typu przeróbki należy swój samochód oddać jedynie w pewne, sprawdzone ręce doświadczonego mechanika.