Fotografia jako hobby – o czym z pewnością trzeba wiedzieć

Kategorie Ciekawostki,Materiały dodatkowe
Fotografie to w dwudziestym pierwszym wieku nie tylko utrwalanie widzianego obrazu. Przez fotograficzne ujęcia można wyrazić swą osobowość tak, jak w pozostałych dziedzinach sztuki – zrobić na przykład intrygujący portret, urokliwy krajobraz, interesującą aranżację lub scenerie miejskie. Nie bez powodu szczególnie popularna jest fotografia reportażowa.

Możliwości jest nieprzeciętnie sporo i z tego powodu zdecydowanie dobrze jest z nich skorzystać, gdy fotografia staje się prawdziwym hobby. By jednak spełniać się w tejże dziedzinie, potrzebny jest nie tylko aparat – potrzebne są również

figurka

Autor: rodtuk
Źródło: http://www.flickr.com

ciekawe idee, dobre oko i pewna wiedza na temat kadrowania, kolorystyki ( także w fotografii b&w). Dlatego w przypadku gdy robienie zdjęć staje się czymś innym, niż robieniem pamiątkowych zdjęć, bez wątpienia warto pozyskać tę wiedzę.

Aby zacząć, nie potrzeba inwestować od razu w aparaty najwyższej półki – wysokiej jakości lustrzanki cyfrowe są nieocenione najczęściej dla osób zaawansowanych, doświadczonych artystów bądź zawodowych fotografów, mimo to żeby rozwijać swoje kompetencje niewątpliwie warto sięgnąć po aparat znakomitej jakości oraz z doskonałą optyką. Do podstawowej nauki warsztatu może się przydać nawet łatwy kompakt. Od początku z pewnością warto eksperymentować – robić fotografie z różnych perspektyw, w różnorodnym oświetleniu. Przed nauką kadrowania w praktyce obowiązkowo należy zapoznać się z takimi pojęciami, jak na przykład mocne punkty kompozycji. Dzięki opanowaniu zasad kadrowania znacznie prostsze jest wydobycie czegoś pięknego z rzeczy pozornie zwyczajnych. Pozostałe pojęcia kluczowe w fotografii (i jakie mogą silnie wpływać na kompozycję) to tzw. głębia ostrości – na przykład w typowej makrofotografii przede wszystkim stosuje się niedużą głębię ostrości, co okazuje się także częstym zabiegiem przy portretach; z kolei większość miejskich pejzaży jest wykonywana poprzez szeroką głębię ostrości. Jest ona przede wszystkim regulowana przysłoną; na pewno warto mieć świadomość, że zarówno parametry przysłony, jak i czas migawki mają bardzo istotny wpływ na ilość światła, która przedostaje się na matrycę.

Fotografia jest sztuką światła, co sugeruje sama nazwa tej dziedziny; dostarcza ona wielu hobbystom dużo radości płynącej z utrwalania otaczającej rzeczywistości , jak również jej przejawów. Dlatego bez wątpienia warto ją rozwijać przy obecnie występujących możliwościach technicznych. Można się uczyć na bardzo różne sposoby – przykładowo przez przeróżne publikacje, warsztaty, edukację artystyczną, fora internetowe, wyjazdy plenerowe. Okazji jest nieprzeciętnie wiele i dlatego też na pewno dobrze jest z nich skorzystać, aby idealnie rozwinąć swe umiejętności.