Wakacje wspaniałe z pożytecznym, czyli enoturystyka. Czy wiesz co to jest? Czy poznałeś już tą definicję? Chciałbyś spędzić tak urlop?

Kategorie Zdrowa dieta
Czy słyszałeś o tak zwanej turystyce winiarskiej? Owszem, brzmi to z pewnością zachęcająco. Tak naprawdę to coraz bardziej popularna metoda spędzania wakacji. Ta turystyka określana jest pojęciem enoturystyki, nazwa pochodzi od greckiego oinos, co znaczy wino. Polega to na tym, iż odwiedza się regiony mające związek z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina. W jej ramach jest także uczestnictwo w imprezach oraz festynach związanych z winem.

Najbardziej istotny motyw wyjazdu to po prostu chęć spędzenia wolnego czasu poza miejscem zamieszkania, na łonie natury. W tym sensie http://www.winnicadwiegranice.plform turystyki rekreacyjnej, zaś jeśli bierzemy pod uwagę lokalizację winnic, to możemy ją nawet zapisać do turystyki wiejskiej. Powinniśmy jednakowoż podkreślić inny, tak bardzo istotny motyw, który zachęca turystów. Nie, nie chodzi o to, iż jedziemy pić wino, tak zwyczajnie.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsza w tym wszystkim jest otwartość i pragnienie zdobywania wiedzy w zakresie uprawy winorośli, produkcji wina, poznawania faktycznie całej kultury winiarskiej. W takim sensie enoturystyka określana jest również jako dziedzina turystyki poznawczej, jakiej najbardziej istotnym motywem jest poznanie przyrody, kultury i środowiska życia społecznego. Produkcja wina (zobacz: wina carmenere ) w Europie to wielowiekowa tradycja, to na pewno wiążę enoturystykę z tradycją kulturową. Wino, jak historyczny napój dla wielu kultur, charakteryzuje określony region i powiązany jest z jedzeniem, kuchnią regionalną. Poza Europą, w takich państwach jak USA, Australia, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki element kulturowy nie ma tak mocnych podstaw, gdyż te państwa są stosunkowo młode.

butelki wina

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com
Odróżniają się za to pozostałą cechą, która nie jest zbytnio znacząca w Europie. Mowa o powiązaniach z handlem i takie coś, jak turystyka handlowa. Wycieczki po regionach winiarskich są świetną okazją do zakupu dobrych win, prosto od producenta, po cenach, które są wolne od marży pośredników. Jesli więc nie masz pomysłu na oryginalne wakacje, a lubisz poznawać pozostałe kultury, smakować kuchni różnych regionów, to enoturystyka jest zdecydowanie dla ciebie. To ciekawe, iż można zaplanować oryginalne wakacje właśnie w ten sposób. Zamiast standardowo spędzanego czasu, co staje się niekiedy nudne, jesteśmy w stanie za jednym razem poznać piękny region, a jednocześnie zasmakować jego pysznej kuchni.