Oświetlenie – ważny element dekoracji mieszkania

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Specjaliści wykazali, że pracownicy umysłowi przebywają w pomieszczeniach aż 90% czasu swojej aktywności, a aż jedna trzecia tych pomieszczeń jest nieoświetlona lub oświetlona niewłaściwie. O tym, jak istotne jest to dla naszego zdrowia, od lat przekonują lekarze – brak odpowiedniego natężenia światła wpływa na problemy ze snem, złe samopoczucie i zaburzenia hormonalne. Oprócz tego, że światło jako integralna część naszego świata pomaga nam normalnie funkcjonować, to właściwie zaaranżowane może też ozdabiać przestrzeń, w której żyjemy.

Podejście do oświetlenia z biegiem lat ewoluuje, światło staje się ważnym elementem przestrzeni miejskiej i pomaga należycie wyeksponować architekturę. Dawniej podświetlane były tylko budynki historyczne czy monumenty.

Zainteresował Cię ten artykuł? Więc czytaj to wykladziny dywanowe wroclaw, na co masz chęć na kolejnej stronie, którą z radością dla Ciebie stworzyliśmy.

Teraz jest czymś normalnym, że podświetlamy nowoczesne budynki, aby umiejętnie uzupełnić czy podkreślić ich bryłę. W oświetleniu wnętrz odpowiednio dobrane światło wpływa na efektywność pracy lub właściwy relaks. Czasem funkcje dekoracyjne oświetlenia z powodzeniem łączymy z funkcjami bezpieczeństwa – takim przykładem jest podświetlenie schodów. Wybór oświetlenia to jeden z najistotniejszych etapów podczas aranżacji wnętrz.

Wybór oświetlenia zależy od funkcji pomieszczenia i jego stylu. Niektórzy czują się dobrze w jasno rozświetlonych pomieszczeniach, inni natomiast w miejscach o małym natężeniu światła. Inaczej będziemy projektować choćby oświetlenie sufitu w pokoju dziennym, a inaczej w sypialni czy w miejscu, gdzie pracujemy. Podczas aranżacji wnętrz musimy zadbać o odpowiedni dobór trzech typów oświetlenia. Oświetlenie podstawowe, na przykład wspomniane wyżej oświetlenie sufitu, równomiernie wypełnia światłem przestrzeń. Oświetlenie punktowe oświetla miejsca, w których z różnych względów zależy nam, aby światła było więcej. Są to choćby miejsca, gdzie czytamy lub pracujemy.

Musimy jednak pamiętać, aby w tych miejscach unikać zbyt jasnego oświetlenia, gdyż będzie to źle wpływać na nasze oczy, sprzyjać zmęczeniu i negatywnemu samopoczuciu. Światło dekoracyjne wreszcie projektujemy w miejscach, które chcemy wyeksponować. Może to być choćby oświetlenie podszafkowe. Z oświetleniem dekoracyjnym możemy jako projektanci poszaleć praktycznie bez ograniczeń. Może ono pomóc nam nadać pomieszczeniu określony kolor, ocieplić je czy sprawić, by wyglądało ono bardziej przestrzennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *