Oświetlenie – ważny element dekoracji mieszkania

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Specjaliści wykazali, że pracownicy umysłowi przebywają w pomieszczeniach aż 90% czasu swojej aktywności, a aż jedna trzecia tych pomieszczeń jest nieoświetlona lub oświetlona niewłaściwie. O tym, jak istotne jest to dla naszego zdrowia, od lat przekonują lekarze – brak odpowiedniego natężenia światła wpływa na problemy ze snem, złe samopoczucie i zaburzenia hormonalne. Oprócz tego, że światło jako integralna część naszego świata pomaga nam normalnie funkcjonować, to właściwie zaaranżowane może też ozdabiać przestrzeń, w której żyjemy.

Podejście do oświetlenia z biegiem lat ewoluuje, światło (kliknij odnośnik) staje się ważnym elementem przestrzeni miejskiej i pomaga należycie wyeksponować architekturę. Dawniej podświetlane były tylko budynki historyczne czy monumenty. Teraz jest czymś normalnym, że podświetlamy nowoczesne budynki, aby umiejętnie uzupełnić czy podkreślić ich bryłę. W oświetleniu wnętrz odpowiednio dobrane światło wpływa na efektywność pracy lub właściwy relaks. Czasem funkcje dekoracyjne oświetlenia z powodzeniem łączymy z funkcjami bezpieczeństwa – takim przykładem jest podświetlenie schodów. Wybór oświetlenia to jeden z najistotniejszych etapów podczas aranżacji wnętrz.

Wybór oświetlenia zależy od funkcji pomieszczenia i jego stylu. Niektórzy czują się dobrze w jasno rozświetlonych pomieszczeniach, inni natomiast w miejscach o małym natężeniu światła. Inaczej będziemy projektować choćby oświetlenie sufitu w pokoju dziennym, a inaczej w sypialni czy w miejscu, gdzie pracujemy. Podczas aranżacji wnętrz musimy zadbać o odpowiedni dobór trzech typów oświetlenia. Oświetlenie podstawowe, na przykład wspomniane wyżej oświetlenie sufitu, równomiernie wypełnia światłem przestrzeń. Oświetlenie punktowe oświetla miejsca, w których z różnych względów zależy nam, aby światła było więcej. Są to choćby miejsca, gdzie czytamy lub pracujemy.

Musimy jednak pamiętać, aby w tych miejscach unikać zbyt jasnego oświetlenia, gdyż będzie to źle wpływać na nasze oczy, sprzyjać zmęczeniu i negatywnemu samopoczuciu. Światło dekoracyjne wreszcie projektujemy w miejscach, które chcemy wyeksponować. Może to być choćby oświetlenie podszafkowe. Z oświetleniem dekoracyjnym możemy jako projektanci poszaleć praktycznie bez ograniczeń. Może ono pomóc nam nadać pomieszczeniu określony kolor, ocieplić je czy sprawić, by wyglądało ono bardziej przestrzennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *