Przed kupnem opon na zimę, należy przedyskutować jakie wybrać najodpowiedniejsze do danego modelu samochodu.

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Opony to wyłączny fragment auta łączącego go z nawierzchnią drogi. To od ich sprawności zależy gwarancja ochrony kierowcy. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o okresowej zmianie opon, kontrolowaniu wysokości bieżnika i o cyklicznym pilnowaniu poziomu ciśnienia w oponach.

sprawdzona oferta

Autor: mjtmail (tiggy)
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy przestrzegać nakazów producenta odnoszących się do właściwego poziomu ciśnienia w kołach. Prawidłowe ciśnienie wpływa w dużej mierze na przyleganie auta oraz długość drogi hamowania. Niewłaściwie napompowane ogumienie to również większe koszty eksploatacji auta. Pojazd przemieszczający się na oponach o zbyt niskim ciśnieniu powoduje obniżenie jej żywotności.

Przez co najmniej dwa sezony w kraju raczej mamy temperaturę poniżej 15 stopni Celsjusza. Komplet opon zimowych jest na ten okres niezbędny. Opony zimowe, wyprodukowane są ze specjalnej mieszaniny gum. Te niepowtarzalne właściwości w połączeniu ze specjalnym wyżłobieniem bieżnika sprawiają, że samochód ma dobrą przyczepność. Zimą kiedy spadnie śnieg i na nawierzchni robi się ślisko, kierowcy muszą przede wszystkim ostrożniej prowadzić auto a dodatkowo mieć opony wymienione na zimowe ogumienie, które zapewni każdemu prowadzącemu pojazd bezpieczniejszą podróż. Propozycja opony – więcej na ten temat tutaj – zimowe Dębica jest bardzo szeroka, mieści m.in. opony na zimę przystosowane specjalnie na polskie szosy – jak Dębica Frigo.

Samochód, wymiana opon

Autor: iStock
Źródło: iStock
Aby klimatyzacja funkcjonowała prawidłowo zwłaszcza w trakcie najmocniejszego upału musimy troszczyć się o nią i przeprowadzać standardowe zabiegi. Przejrzenie klimy, najbezpieczniej wykonywać jeden raz w roku, najrzadziej co dwa lata. Działania kontrolne warto wykonać samodzielnie. Po pierwsze wyciągnąć i oczyścić, najlepiej sprężonym powietrzem – filtr. Samemu możemy również sprawdzić wydajność klimatyzacji mierząc temperaturę powietrza ulatniającego się z głównego nawiewu (rekomendowana firma). Sprawny system wysterowany na górne chłodzenie powinien bez problemu obniżyć się poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 10 kresek świadczy o tym, że układ nie jest w pełni sprawny i należy umówić się na przegląd do warsztatu.