Odcień posadzek w sposób znaczący wpływa na aranżację wnętrz. Jaki rezultat estetyczny uzyskamy, jeżeli ułożymy ciemną podłogę, a jaki, gdy postawimy na jasną? Egzotyczne gatunki drewna będą efektowne, jednak mają swoje wymagania. Preferują towarzystwo szlachetnych materiałów oraz połysk.

parkiet

Autor: Niels Heidenreich
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonale prezentują się na dużych powierzchniach, zestawione z metalem, ze szkłem czy kamieniem. W takowym wnętrzu najważniejszą dekoracją są równe płaszczyzny samych materiałów. Proponuję oszczędnie dobrać sprzęty o geometrycznych, nieskomplikowanych formach, korespondujące barwą oraz usłojeniem z podłogą, chociaż niekoniecznie z tegoż samego rodzaju drewna. Uważajmy, żeby nie przeholować z dekoracjami.

Jeżeli idzie o barwy, ciemna podłoga drewniana jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowić będzie jedynie połączenie ścian w czystej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewna. Bezpieczniej będzie zdecydować się na ciepłe kolory. Warto także pokusić się o mocny odcień na jednej lub dwóch ścianach.

Natomiast jasne posadzki powiększają wizualnie wnętrza. Dają wrażenie prostoty. Nie narzucają się. Mało wybredne co do charakteru, zgodzą się niemal z każdym, nadając mu zarazem oryginalną interpretację. Pomieszczenie nowoczesne? Umieśćmy proste, lekkie sprzęty, dołączmy srebrny metal i nieco oryginalnych dodatków. Można urządzić pomieszczenie także rustykalnie, za pomocą patynowanego drewna i wikliny czy w stylu skandynawskim – dołączając barwne akcenty. Wystrzegać się należy tylko przeciążenia. Meble narożniki nowoczesne duże do jasnych podłóg mogą być jasne bądź ciemne. Jasne wymagają zazwyczaj dodatku żywego koloru na zasłonach, poduszkach lub narzutach, z kolei ciemne meble na jasnej posadzce winny być lekkie, nieomal ażurowe.

Takowe podłogi mogą zagrać w duecie tak z jasnymi, jak i z ciemnymi ścianami. Pierwsze zestawienie jest doskonałe do pomieszczeń słabo doświetlonych, gdyż rozświetli wnętrze. Z kolei zestawienie jasne-ciemne jest wyraziste, i nadaje wnętrzu zdecydowany styl. Do jasnych posadzek najlepiej pasują też materiały z naturalnych włókien.

Ponieważ podłogi zazwyczaj będą służyć nam wiele lat, zainwestujmy w solidne materiały. Niezłym wyborem będzie dla przykładu dębowa deska. Jeśli chodzi o podłogi drewniane producent na pewno udzieli nam na nie wieloletniej gwarancji.[/Jdębowa deska