Właściwe nawierzchnie na place zabaw – czyli jak przygotować teren do zabawy maluchów

Kategorie Ciekawostki
Nasze maluchy kochają zabawy na świeżym powietrzu – nie jest to dziwne, ponieważ zabawy tego rodzaju wiążą się najczęściej z aktywnością fizyczną i wydatkowaniem energii, której maluchy mają niezliczone pokłady. Jednak, aby zabawa ta była jak najbardziej bezpieczna, należy zadbać o należyte przygotowanie gruntu – place zabaw powinny spełniać konkretne warunki, w innym przypadku mogą stanowić duże zagrożenie dla obecnych na nim dzieci.

Rzecz jasna podstawą w tym przypadku jest zaopatrzenie placu zabaw w elementy spełniające wszystkie wymogi bezpieczeństwa – drabinki, huśtawki, karuzele i inne elementy nie mogą mieć ostrych brzegów, być zbyt płytko przymocowane, szorstkie ani mieć wystających części. Niezwykle istotna jest także w tym przypadku stosowna nawierzchnia. Nawierzchnie na place zabaw muszą być zrobione w taki sposób, by jak najbardziej ograniczać ryzyko dla zdrowia i życia maluchów.

plac zabaw

Autor: Kinderplaneta
Źródło: Kinderplaneta

Najbardziej bezpieczne wydają się nawierzchnie z gumy. Poza placami zabaw stosuje się je również na boiskach szkolnych, czy do przygotowania ścieżek dla niepełnosprawnych. Często także spotyka się nawierzchnie sportowe wykonane z gumy, adekwatnie dla danej dyscypliny sportu. Nawierzchnie są niezwykle ważne, ponieważ o wypadki – szczególnie na placu zabaw – nie jest trudno. Dlatego, należy przygotować teren przede wszystkim miękki.

Bez wątpienia bardzo ważny jest również materiał z jakiego wyprodukowane są elementy placu. Jeśli będzie to drewno czy metal, powinny być stosownie zaimpregnowane – ale co najważniejsze – mocno przymocowane. W tym celu lepiej wykorzystywać rozmaitego rodzaju kleje jak klei poliuretanowy i inne, jak również kołki (na tej stronie), unikać natomiast należy wystających śrub, o które łatwo zahaczyć.

Plac zabaw powinien być także stosownie ogrodzony. Maluchy biegają, skaczą i grają w piłkę, stąd też im wyższe ogrodzenie placu postawimy, tym bardziej prawdopodobne, że zabawa ograniczy się do określonego terenu.

Puszczając nasze dzieci na plac zabaw upewnijmy się, że jest on bezpieczny, że zarówno nawierzchnia, jak i wszystkie elementy nie będą zagrażać naszym dzieciom w trakcie skoków, lepienia babek w piasku czy huśtania na huśtawce.