W jaki sposób zachować dom w czystości babcinymi sposobami?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
W tej chwili w sklepach można zakupić wielką rzeszę środków czyszczących. Wśród nich m.in.: preparaty do dywanów i tapicerki, preparaty do mebli i podłóg, preparaty do prania i płukania a nawet preparaty do prasowania. Dla nas jest naturalne iż mamy do dyspozycji wszystkie te współczesne środki. A jak kiedyś radziły sobie ze sprzątaniem nasze babunie? Radziły sobie doskonale!

Jeżeli chcemy wrócić do babcinych metod, powinnyśmy zaopatrzyć się przede wszystkim w sporą ilość sodki i octu. Są to środki niedrogie, nieszkodliwe dla zdrowia a przede wszystkim bardzo skuteczne (zwłaszcza w duecie). Nie tylko są niezastąpionymi produktami do celów kulinarnych. Pomogą nam także posprzątać praktycznie cały dom! Soda oczyszczona połączona z ciepłym octem spirytusowym niezwykle mocno pieni się pomagając nam oczyścić odpływy w zlewie czy też w łazience. Jeśli zmieszamy sodę oczyszczoną i troszkę octu uzyskamy pastę czyszczącą wszelakie kuchenne oraz łazienkowe zabrudzenia. Wyczyścimy czajnik, srebro czy armaturę łazienkową.

Preparaty do mebli i podłóg doskonale zastąpi przetarcie ich drewnianej powierzchni ściereczką nasączoną oliwką dla dzieci, ewentualnie schłodzoną esencją herbaty albo octem. Zaś powierzchnię mebli skórzanych wyczyścimy mieszaniną octu i oleju lnianego w proporcjach 1:1. Jak możemy zastąpić preparaty do dywanów i tapicerki? Tłuste plamy z mebli tapicerowanych, a także z wykładzin czy dywanu, możemy próbować oczyścić z pomocą talku kosmetycznego, mąki czy sody oczyszczonej. Starczy posypać poplamione miejsce, później trzeba poczekać kilka godzin następnie wciągnąć proszek za pomocą odkurzacza.

Preparaty do prania i płukania także można zastąpić używając do prania starych, dobrych płatków mydlanych. Używały ich już nasze babcie, bowiem są one delikatne, nie są drogie i dobrze się pieniące. Nie działają jednak przy bardzo silnych zabrudzeniach, więc można je stosować przede wszystkim do odświeżania ubrań. W ten sposób można również uprać bieliznę sposobem ręcznym. Po praniu bielizny w płatkach mydlanych opłukujemy ją strumieniem najpierw gorącej, następnie chłodnej wody. Nasze babcie nie stosowały jakichkolwiek efektywne środki do prasowaniaa, po prostu pryskały prasowane rzeczy zwykłą wodą. Sposoby naszych babć są niezastąpione!