Gender – czy warto toczyć spór?

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko
Termin Gender, który po prostu oznacza płeć kulturową, jest przez niektóre środowiska w naszym kraju mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują ciągle dużo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) stwarza się problem tam gdzie go nie ma.
Odkąd pamiętam dziewczynki nie tylko misie czy lalki stroiły w ubranka dla lalek, karmiły czy wciskały im do buziek smoczki. Także szły w ruch samoloty, rakiety czy też samochody zabawki.

Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje miłośniczką aut (osobiście znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

To samo dotyczy chłopców.

Kliknij ten odnośnik oraz zobacz więcej 1 procent podatku dla dzieci dokładniejszych informacji dotyczących podnoszonego tu artykułu. Na pewno jest on bardzo emocjonujący.

Nie ma w tym nic niezwykłego kiedy mały chłopiec zaczyna bawić się lalką swej siostry. Dopiero od niektórych dorosłych osób dziecko czasem dowiaduje się czym może się bawić a co jest niepożądane. Może to doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka dyskryminacja jest bardziej niebezpieczna niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zabaw dzieci.Szafy z zabawkami, czy także plecaki dla dzieci mogą mieścić zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (akcesoria – smoczki) dla nich i nie ma w tym nic niepokojącego!

WHO gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część społeczeństwa jest zbyt konserwatywna, a przecież te role uległy ogromnej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Dziś nie dziwi nikogo obraz (obraz podświetlany) kobiety w roli kierowcy tramwaju lub też samochodu ciężarowego. Nie dziwi również pan pełniący funkcję przedszkolanki lub niani dla niemowlaczka, czy też w innych ponoć „damskich” zawodach. W dzisiejszych czasach rzeczą naturalną jest to, iż małym dzieckiem opiekuje się oboje rodziców. Modne są nawet w ostatnim czasie urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Dobrą okazją do ćwiczeń więc może się okazać zmiana pampersa lalce czy misiowi, włożenie mu ubranka dla lalek (plecaczki dla dzieci), zabawa w karmienie lalki czy misia.Jak widać po ostatnich przepychankach w naszym kraju nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd chyba biorą się te wszelkie nieporozumienia. Z przepaści międzypokoleniowej. W tej kwestii na pewno lepiej zaufać psychologom i własnym instynktom macierzyńskim albo „tacierzyńskim”:)