To, jaki rodzaj oświetlenia użyty jest w określonym wnętrzu, jest bardzo istotne. W życiu codziennym nierzadko nie docenia się roli odpowiedniego oświetlenia. Musi być ono odmienne dla każdego rodzaju wnętrza, a przy tym musi spełniać różne wymagania. Od odpowiedniego światła uzależniony jest bowiem komfort pracy i przebywania w danym pomieszczeniu. Oświetlenie ma także wielki wpływ na ludzki organizm.

Przy nieprawidłowym lub zbyt małym oświetleniu narząd wzroku szybko się męczy. Stałe przebywanie w takim pomieszczeniu może prowadzić do schorzeń lub pogorszenia wzroku, a także do zmęczenia i bólu głowy. Groźne jest szczególnie niewłaściwe światło w miejscu zatrudnienia, gdzie spędza się zwykle wiele godzin każdego dnia. Niezależnie od faktu, czy są to lampy klasyczne, czy nowoczesne świetlówki, w każdym pomieszczeniu trzeba zorganizować dostateczne i odpowiednie oświetlenie.

światło (www.lampyilampki.pl) w kuchni

kuchnia

Autor: Centrilobular
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia wnętrze, w którym? zazwyczaj wykonuje się dużo precyzyjnych czynności. Oprócz światła dziennego konieczne jest więc odpowiednie oświetlenie sztuczne. Posiada to tym większą wagę w przypadku pomieszczenia, które nie posiada okien. Kuchnie takie najczęściej można spotkać w lokalach gastronomicznych. Zadania takie jak przykładowo krojenie warzyw wymagają dobrego oświetlenia, w innym razie człowiekowi grozi niebezpieczeństwo. Oświetlenie kuchni najczęściej składa się z wielu elementów. Oprócz górnego źródła światła często występują inne, na przykład nad kuchenką gazową. Można więc regulować różnymi metodami rodzaj oświetlenia w zależności od potrzeby.

Światło w łazience

Oświetlenie łazienkowe także jest niezwykle ważne. W łazience wykonuje się wiele czynności higienicznych, wymagających dobrego dopływu światła. Lampy łazienkowe muszą być zlokalizowane w kilku punktach. Niezwykle istotne jest, by lustro (zobacz lustro na wymiar) było odpowiednio oświetlone. Z tego powodu niekiedy w zestawie z lustrem do łazienki są specjalne lampy. W nowoczesnych, ekskluzywnych łazienkach często także jest opcja dowolnego przyciemniania źródła światła, tak by można było uzyskać efekt relaksującego półmroku. Może to być potrzebne przy kąpieli, której celem jest odpoczynek i pozbycie się stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *