Jak właściwie dbać o drzewa i krzewy w naszych ogrodach?

Kategorie Poznaj
Drzewa i krzewy rosnące w przydomowych ogrodach są nie tylko ważną częścią pejzażu, lecz także wpływają na nasze doskonałe samopoczucie każdego dnia. Trzeba wiedzieć, iż rośliny wytwarzają dla nas tlen, a więc działają jak typowy filtr przeciwpyłowy, dodatkowo niwelują hałas oraz posiadają bardzo duże walory estetyczne, pozytywnie wpływając na psychikę ludzką. Żeby drzewa i krzewy mogły prawidłowo spełniać powyższe funkcje, musimy poświęcić im trochę uwagi i odpowiednio je pielęgnować. W jaki sposób?

drzewa

Autor: Clay Gilliland
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nie wiemy jak bądź nie mamy jak samodzielnie zajmować się drzewami w ogrodzie, możemy skorzystać z pomocy firm, których specjalnością jest właśnie wycinka drzew warszawa. Warto wiedzieć jednak, że praca w ogrodzie powinna przynieść nam bardzo wiele satysfakcji, w związku z tym jeżeli mamy trochę wolnego czasu, bez wątpienia warto wykorzystać go na pielęgnację naszych roślin.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że drzewa i krzewy to żywe organizmy, z tego powodu też mogą być atakowane przez różnorakie infekcje dokładnie tak samo jak ludzie. Musimy więc przeciwdziałać różnego typu chorobom naszych drzew. Najważniejszą kwestią jest m.in. regularne usuwanie suszu i pozostałych starych gałęzi. Dzięki temu skutecznie będziemy zapobiegać infekcjom i obumieraniu następnych partii korony drzew. Warto jest również co jakiś czas podcinać koronę, nadając jej równocześnie ładny, foremny kształt.

drzewa

Autor: manray3
Źródło: http://www.flickr.com

Niejednokrotnie bywają takie sytuacje, gdy niezbędne jest skrócenie części korony (przycinanie drzew- firma z Warszawy), gdyż sąsiaduje ona z pobliskimi budynkami. Trzeba jednak wówczas pamiętać, żeby zrobić to niezwykle ostrożnie, bowiem nazbyt radykalne cięcia mogą naruszyć statykę drzewa (https://robinia.waw.pl/).

W przypadku starszych roślin niezwykle często okazuje się, iż konieczne jest wzmocnienie korony drzew poprzez zastosowanie odpowiednich wiązań. Dzięki temu ustabilizujemy gałęzie i ograniczymy łamanie. Przy starszych drzewach czasami stosuje się także specjalne podpory, które podtrzymują ciężar niebezpiecznych konarów.

Warto również wiedzieć o tym, że większość prac pielęgnacyjnych powinna mieć miejsce w odpowiednich porach roku. Przycięcia można jednak wykonywać właściwie przez cały rok, zwracając uwagę na to, aby nie było dużych mrozów, ponieważ wówczas może dochodzić do pękania kory.