Jak właściwie dbać o drzewa i krzewy w naszych ogrodach?

Kategorie Poznaj
Drzewa i krzewy rosnące w przydomowych ogrodach są nie tylko ważną częścią pejzażu, lecz także wpływają na nasze doskonałe samopoczucie każdego dnia. Trzeba wiedzieć, iż rośliny wytwarzają dla nas tlen, a więc działają jak typowy filtr przeciwpyłowy, dodatkowo niwelują hałas oraz posiadają bardzo duże walory estetyczne, pozytywnie wpływając na psychikę ludzką. Żeby drzewa i krzewy mogły prawidłowo spełniać powyższe funkcje, musimy poświęcić im trochę uwagi i odpowiednio je pielęgnować. W jaki sposób?

drzewa

Autor: Clay Gilliland
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nie wiemy jak bądź nie mamy jak samodzielnie zajmować się drzewami w ogrodzie, możemy skorzystać z pomocy firm, których specjalnością jest właśnie wycinka drzew warszawa. Warto wiedzieć jednak, że praca w ogrodzie powinna przynieść nam bardzo wiele satysfakcji, w związku z tym jeżeli mamy trochę wolnego czasu, bez wątpienia warto wykorzystać go na pielęgnację naszych roślin.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że drzewa i krzewy to żywe organizmy, z tego powodu też mogą być atakowane przez różnorakie infekcje dokładnie tak samo jak ludzie. Musimy więc przeciwdziałać różnego typu chorobom naszych drzew. Najważniejszą kwestią jest m.in. regularne usuwanie suszu i pozostałych starych gałęzi. Dzięki temu skutecznie będziemy zapobiegać infekcjom i obumieraniu następnych partii korony drzew. Warto jest również co jakiś czas podcinać koronę, nadając jej równocześnie ładny, foremny kształt.

drzewa

Autor: manray3
Źródło: http://www.flickr.com

Niejednokrotnie bywają takie sytuacje, gdy niezbędne jest skrócenie części korony (przycinanie drzew- firma z Warszawy), gdyż sąsiaduje ona z pobliskimi budynkami.

Zaintrygował Cię taki tekst? To świetnie, jednak kliknij ten odnośnik, gdyż oprócz tego przygotowaliśmy również inny pokrewny materiał, który warto zobaczyć także.

Trzeba jednak wówczas pamiętać, żeby zrobić to niezwykle ostrożnie, bowiem nazbyt radykalne cięcia mogą naruszyć statykę drzewa (https://robinia.waw.pl/).

W przypadku starszych roślin niezwykle często okazuje się, iż konieczne jest wzmocnienie korony drzew poprzez zastosowanie odpowiednich wiązań. Dzięki temu ustabilizujemy gałęzie i ograniczymy łamanie. Przy starszych drzewach czasami stosuje się także specjalne podpory, które podtrzymują ciężar niebezpiecznych konarów.

Warto również wiedzieć o tym, że większość prac pielęgnacyjnych powinna mieć miejsce w odpowiednich porach roku. Przycięcia można jednak wykonywać właściwie przez cały rok, zwracając uwagę na to, aby nie było dużych mrozów, ponieważ wówczas może dochodzić do pękania kory.