Ryczący, głośny silnik – efekt tuningu

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Ryczący silnik, dym, spaliny i pisk palonej gumy – to pragnienie wielu większych i mniejszych chłopaków. Mniejsi realizują swe pragnienia za pomocą samochodzików, resorówek i w końcu sterowanych radiem modeli. Więksi mogą wsiąść za kierownicę własnego auta i ruszyć w trasę, lecz najczęściej kończy się to w pracy, hipermarkecie czy szkole, i okazyjnie na wyjazdach z rodziną.

tuning

Autor: YuJeen
Źródło: http://www.flickr.com
No i samochód również jakiś inny, w miejsce sportowego bolidu wygodny i praktyczny samochód (polecane) rodzinny. Nowe auta posiadają co prawda dość dobre parametry, lecz mimo wszystko daleko im będzie do rasowego sportowego pojazdu. W dużej części przypadków auto jest kompromisem pomiędzy życiem codziennym, to znaczy rodziną i pracą, a pragnieniami. Jeśli w rodzinie jest tylko jedno auto, to najczęściej będzie to wygodne, funkcjonalne kombi, gdyż do sportowego modelu ciężko jest się spakować na urlop z całą rodziną.

tuning

Autor: Moto „Club4AG” Miwa
Źródło: http://www.flickr.com

Jak się jednak okazuje, przy w sumie niewielkich kosztach można chociaż trochę spełnić swoje marzenia. W wielu silnikach, w jakie są wyposażone poruszające się po naszych ulicach samochody, są spore zapasy mocy. Dzięki odpowiednim przeróbkom można spokojnie powiększyć ten parametr o kilka koni mechanicznych, dzięki czemu samochód będzie znacznie lepiej jeździł, bez ruszania jego praktyczności.

Najpopularniejszy wśród amatorów tuningu jest chiptuning (wrocławski mechanik), jego idea jest taka, że elektronika która steruje silnikiem jest zmieniana za pomocą specjalnego chipu. Już samo włożenie tego typu chipa dać może w rękach sprawnego fachowca spory przyrost mocy, lecz może zaproponować znacznie więcej. Jeśli kierowca będzie chciał, to będzie mógł pójść krok dalej, i oprócz zmiany sterowania silnikiem powymieniać sporo podzespołów. Lepszy osprzęt, większe cylindry czy sportowe sprzęgło z pewnością mogą dodać sporo mocy do większości silników.