Zabawy odpowiednie dla dzieci autystycznych – krótki poradnik

Kategorie Nasze dziecko
Zabawa pełni niezwykle ważną rolę w życiu każdego dziecka. Oprócz tego, że zapewnia dzieciakowi wiele rozrywki, to również może mieć wpływ na jego rozwój zarazem fizyczny, jak również umysłowy. Dzięki temu może ono zyskiwać nowe umiejętności, a także nawiązać znajomości z przyjaciółmi. Mówiąc o zabawie dzieciaków autystycznych, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, iż wymagają one nieco innych metod rozrywki. Typowe gry i zabawy zazwyczaj okazują się nieodpowiednie.

Dzieci autystyczne potrzebują odrobiny zabawy każdego dnia. To wspomaga je w rozwoju, nauce, a także (zalecamy tą stronę) nabywaniu kolejnych umiejętności. Oprócz tego poprzez zabawę można nieco urozmaicić ich życie społeczne i ułatwić kontakty z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie decyduje o tym, iż dziecko musi zaniechać zabawy.

Dziecko na rowerku

Autor: Valentina Yachichurova
Źródło: http://www.flickr.com

Zwykle dzieciaki borykające się z autyzmem spędzają wolne chwile realizując przeróżne zabawy stworzone przez samych siebie – zobacz. Najczęściej są to mechaniczne, powielane działania. Bardzo chętnie bawią się klockami, tworząc piramidy, często bawią się samochodzikami, powtarzając te same ruchy. Takie powielanie pewnych czynności w mniemaniu dziecka zapewnia mu bezpieczeństwo, pozwala odizolować się od chaosu świata. Dzięki temu dzieci takie radzą sobie ze skomplikowaną rzeczywistością, unikają także konfrontacji z nią. Dorosłym czasami wydaje się, że wybór przedmiotów do zabawy często bywa dziwny, zupełnie nielogiczny. Zamiast pluszaków, sięgają po urządzenia mechaniczne czy zwykłe sprzęty domowe.

dziewczynka na zjeżdzalni

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie się zdarza też, że używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne powinny jednak poznawać także inne zabawy, które wybierają najczęściej inne dzieci – zajrzyj. Wiedzieć jednak musimy, iż bez względu na to, którą metodę zabawy zaproponujemy dziecku, zawsze powinno ono czuć się akceptowane i dowartościowane. Różnorodne elementy trzeba wprowadzać do zabawy powoli i etapowo, żeby dziecko nie poczuło się wystraszone. Dzieci autystyczne, albo cierpiące na zespół Aspergera, niezwykle chętnie obcują z takimi materiałami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej fakturze. Rodzice powinni także dokształcać się w tym kierunku, by w ostateczności proponować dzieciom jak najlepiej dobrane zabawy.