Studia, za pomocą których masz szansę na zdobycie pracy.

Kategorie Ciekawostki
Na każdym kroku Ci studenci, zdaje się myśleć osoba, kiedyprzebywa w dużej miejscowości. Faktycznie, w miejscowościach typowo akademickich, do których należą Warszawa, Wrocław czy Kraków to normalny, codzienny widok. Pomimo tego niż demograficzny jest widoczny. Niektóre prywatne uczelnie albo są likwidowane, przez małą liczbę studentów, albo łączą się z innymi, aby przetrwać. Co oprócz tego zmieniło się na rynku edukacyjnym?

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Głównie świadomość tego, że nie ma znaczenia wykształcenie, jako papier, ale jako jakościowe i potrzebne na rynku pracy umiejętności. Szkoły wyższe oferujące kierunki z pogranicza politologii czy stosunków międzynarodowych przeżywają ciężkie czasy. Kierunki te nie dają nic poza ciekawą wiedzą, o czym może mówić fakt, że znaleźć pracę w tym zawodzie, jest bardzo ciężko.

Nie dziwi za to coraz większa popularność kierunków technicznych, szczególnie informatyki. Studia magisterskie jak i studia podyplomowe z informatyki, to bardzo oblegane kierunki, ponieważ taki dyplom zwiększa szansę na sukces na rynku pracy. Czy tak istotnie jest? Z badań widać, że tak, jednak tylko skończenie studiów nic nie da, jeśli nie zaczniemy interesować się tym tematem szerzej. Informatyk to nazbyt ogólne określenie, już podczas studiów należy się zdecydować w którą stronę chce się iść.

Ponadto, osoba, która chciałaby studiować informatykę musi się przygotować na przedmioty ścisłe, znaczy to, że jeżeli ktoś nie przepada za liczbami, a z matematyki w szkole był kiepski, to nie ma czego szukać na tak wymagającym kierunku. Nie należy także podążać za modami. Bywa tak, iż jest moda na jakiś kierunek studiów, mimo tego, iż istnieje już bardzo długo, nagle żyje drugim życiem w mediach.

Pojawia się komunikat: od dziś kierunek A będzie bardziej rokował na przyszłość od kierunku B, a później wszyscy rzucają się na ten niby kierunek marzeń. Spokojnie. Nie jest dobrze polegać na sezonowej modzie, gdyż studia to nie rok, dwa lata nauki, lecz pięć lat wytężonej pracy. Jeśli więc decydujesz na jakiś kierunek studiów wybierz go tak, żeby był on zgodny z twoimi zainteresowaniami i pasją. To najlepszy sposób na sukces w przyszłej karierze.