W jaki sposób zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Kategorie Ciekawostki,Poznaj,Transport i przemysłowe aktualności
W naszych czasach samochody są rozpowszechnionym i niedrogim środkiem transportu, na który może w zasadzie pozwolić sobie każdy, kto wyrazi chęć jego posiadania (oczywiście mowa nie o samochodach nowych, lecz z drugiej ręki, których ceny rozpoczynają się od wysokości średniej miesięcznej płacy). Niestety samo kupienie auta jest zaledwie początkiem nakładów pieniężnych, gdyż oprócz obowiązkowego ubezpieczenia, za którego brak nakładana jest nam surowa i mocno odczuwalna finansowo kara (powyżej 3 tys zł), musimy także zadbać o aktualne naprawy, okresowe przeglądy i naturalnie o sama benzyna. Problemem większości osób, które zakupiły samochód, jest poradzenie sobie z jego apetytem na paliwo – przede wszystkim początkujący kierowcy mają skłonności do prędkiej i nieekonomicznej jazdy. Jak więc spowodować, by auto zaczęło mniej spalać?

zbiorniki, zbiorniki na paliwo

Źródło: http://environmental.kingspan.pl/

Zacząć wypada od tego, iż podstawą jest ekonomiczna jazda.

Gdy interesuje Cię opisywany temat, to odsyłam do strony, ponieważ odnajdziesz w tym miejscu masę fascynujących zagadnień na ten temat.

Dużo zależy od samego kierowcy: jeżeli nie będziemy impulsywnie przyśpieszać czy zwalniać, a przy tym będziemy starali się nie przekraczać za wysokich obrotów, na pewno auto odwdzięczy się nam bardziej efektywną jazdą. Jeśli mimo zmiany nawyków, które towarzyszyły nam dotychczas przy prowadzeniu samochodu zredukowanie poboru paliwa nie będzie nas satysfakcjonowało, powinniśmy zaciekawić się dosyć świeżym zjawiskiem, jakim jest ecotuning. Polega on na udoskonaleniu pracy silnika i zmniejszeniu jego zapotrzebowania na benzynę przede wszystkim dzięki przeprogramowaniu sterownika pracy silnika. Tego typu rozwiązanie zwykle sprawia, że auto nie tylko nie traci mocy (a często ją nawet zyskuje), ale również w każdym wypadku udaje się sprawić, że silnik potrzebuje mniej paliwa.

Źródło informacji:

W przypadku tradycyjnych silników możemy liczyć na ok. 10% przyrost mocy, zaś silniki wysokoobrotowe, mające większe zapasy, zazwyczaj uzyskują ponad 20% mocy. Trzeba wiedzieć, że aby ecotuning był skuteczny musi być realizowany przez specjalistyczny i sprawdzony wcześniej przez nas warsztat, dodatkowo każdą modyfikacja powinna być obserwowana na bieżąco, tak, żebyśmy nie byli nieprzyjemnie zaskoczeni zmianami w charakterystyce pracy silnika. Dzięki takiemu tuningowi – szczególnie w przypadku nowszych silników – można być pewnym, iż uzyskane efekty nie będą miały w przyszłości szkodliwych skutków.

Może Cię też zainteresować: