Zagospodarowanie wolnej przestrzeni w nowym domu

Kategorie Materiały dodatkowe

W wielu polskich domach widuje się nieurządzone ściany – pusta przestrzeń jest szczególnie nieestetyczna, gdy jest do czynienia ze starym budownictwem, gdzie lokale były niezwykle wysokie. Jest sporo sposobów na zagospodarowanie takich ścian – ostatnio popularne są rozmaitych rozmiarów fototapety czy malowidła, obrazy również są dobrym pomysłem. Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem może być umieszczenie tam półek na książki, lub też dodatkowych lamp – przykładowo w postaci plafonów. Zamontowanie tego rodzaju źródła światła umożliwia optyczne ukrycie niezagospodarowanej przestrzeni na ścianach.

Klasyczne metody

Salon, obraz

Autor: art.widi.pl
Źródło: http://art.widi.pl

W większej części mieszkań do schowania pustego miejsca na ścianach sprawdzi się jednak klasyczny obraz w ramie. Zazwyczaj na polskich ścianach widuje się martwą naturę, bądź impresjonistyczne krajobrazy. Ostatnio jednak, coraz popularniejsze w wielu nowoczesnych wnętrzach są obrazy art deco. Jest to styl sztuki nowoczesnej, który kojarzony jest z latami dwudziestymi ubiegłego stulecia. Wizualnie obrazy (sprawdź propozycję) takie charakteryzuje zaznaczenie geometrii obiektów oraz kontrastowe barwy. Obrazy tego typu doskonale komponują się z ciemnymi meblami, bądź oklejonymi na czarno. Korzystnie wyglądają też w prostych ramach wykonanych także z ciemnego drewna (heban, dąb itp.).

Kupowane czy zamówione?

Obrazy na ścianie

Autor: Cory Doctorow
Źródło: http://www.flickr.com

Obrazy można dziś dostać w dużej liczbie sklepów, także budowlanych, gdzie drukuje się je na specjalnym płótnie. Malowidło stworzone tym sposobem prezentuje się bardzo podobnie do prawdziwego malowidła, tą techniką nie można jedynie odwzorować śladów po pociągnięciach pędzlem. O ile w przypadku obrazów impresjonistycznych jest to ważny szczegół, o tyle dla art deco nie stanowi to wady. Malowidła drukowane są znacznie mniej kosztowne od oryginalnych, znawcy sztuki jednak doceniają obecność malowidła stworzonego ręką malarza. Jeśli chodzi o styl art deco, to jednym z najbardziej znanych artystów tego nurtu jest Andrzej Romański, malarz (obrazy do salonu) z Polski znany w kręgach artystycznych od lat siedemdziesiątych. Jego prace można oglądać w galeriach sztuki, wykonalne jest również zamówienie obrazu według indywidualnych preferencji. Artysta sprzedaje własne prace również za pośrednictwem stron internetowych (poczytaj).