Magazyny posiadają różnorodny charakter w zależności od przechowywanych tam elementów. Ich cechą wspólną jest jednak zawsze najwazniejsza funkcja, którą jest składowanie towarów w sposób zabezpieczony i uporządkowany.

Wózki widłowe w magazynie

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Pomieszczenia te mają różną wielkość w zależności od tego, w jakim miejscu się znajdują. Przykładowo niewielki sklep spożywczy nie wymaga wielkiego magazynu na produkty, wystarczy tam jedynie niewielkie pomieszczenie. Z kolei duże supermarkety zawsze mają wielkie magazyny na ładunki, po których magazynierzy przemieszczają się z użyciem wózków. Praca magazyniera jest stosunkowo ciężka ze względu na obowiązek obsługi rozmaitych narzędzi i najczęściej dźwigania dużych ciężarów. Poza tym pracownik magazynu dokonuje potrzebnych obliczeń w odniesieniu do przechowywanego towaru i pilnuje, by obliczenia się zgadzały. Producent regałów magazynowych z kolei to firma, która nierzadko zainteresowana jest współpracą z posiadaczami i pracownikami pomieszczeń magazynowych pod względem zaopatrywania tych pomieszczeń w regały jezdne i statyczne.

Pojazdy w pomieszczeniach magazynowych
Bardzo istotną rolę w nowoczesnych pomieszczeniach magazynowych pełnią różnorodne profesjonalne maszyny. W dawniejszych czasach bowiem przechowywanie, składowanie ładunków wymagało wykorzystywania wyłącznie siły ludzkich mięśni do przenoszenia konkretnych towarów. Współcześnie niezwykle często wysiłek ten wykonywany jest przez urządzenia, zastępując przy tym ludzi. W ten sposób ludzie niezbędni są wyłącznie do pracy z maszynami, a ich energia jest oszczędzana. Do tego rodzaju urządzeń należą popularne wózki widłowe. Są to przyrządy najlepiej sprawdzające się w wielkich pomieszczeniach, z wykorzystaniem których pracownik przemieszcza się i transportuje towar. Żeby móc przemieszczać się takim wózkiem trzeba mieć odpowiednie pozwolenia.

Regały w magazynach
Magazyny większości ludzi kojarzą się z wysokimi i rozległymi wnętrzami wypełnionymi regałami. Zwykle bowiem takie rozwiązania się sprawdzają, pozwalając na komfortowe przechowywanie większości towarów. Bardzo często wykorzystywane są na przykład systemy do magazynów paletowe, z użyciem których możliwe jest funkcjonalne przchowywanie towarów umieszczonych na paletach, co jest bardzo powszechnym rozwiązaniem.