Wspomnienia z dziecięcych lat

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko
Wielu to przyzna, iż choćbyśmy podróżowali całe życie, choćbyśmy zjechali cały świat, a nawet zapuścili się w przestrzeń kosmiczną są rzeczy, jakie będą przypominać nam o idylli dotychczasowego życia.

Mogą to być miejsca ze wspaniałych lat dzieciństwa, czyli wspomnienia zapachów, kolorów, form. Być może będzie to barwa głosu ukochanej osoby lub paru metrów kwadratowych naszego domu. Nie ma miejsca jak własny dom – ktoś kiedyś powiedział i ten ktoś miał całkowitą słuszność. Nie ma też bardziej zachęcających wabików oddziałujących na nasze zmysły niźli znane smaki. One dopadną nas w każdym miejscu, nieważne, gdzie poniesie nas życie.

Na uwagę zapracowały różnorodne specjały, nierzadko niespodziewane i dość oryginalne, jednakowoż wszyscy mamy własne wspomnienia i odczucia. Są jednocześnie tego typu specjały o jakich każdy myśli z wielkim sentymentem. Weźmy na przykład takie pyszne pączki. Kto ich nie preferuje, ręka w górę? Widzę mało rąk w górze. Pamiętasz pierwszy raz, kiedy zajadałeś się pączkiem, takiego z tradycyjnej piekarni, nie z jakiegoś hipermarketu, takiego, który nie był osiągalny, jak obecnie, tak po prostu, na jakiego czekałeś z utęsknieniem. Gdybyś poczuł w tej chwili jego aromat co byś uczynił?

ciastka

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedziony instynktem zacząłbyś go poszukiwać? Być może tak, pewnie wróciłbyś w czasy, kiedy pierwszy raz go posmakowałeś. Może byś nie pamiętał tych dni, lecz pewnie kojarzyłoby Ci się to dobrze.

Z czego to się bierze? Oczywiście, wszystko zapisane jest w mózgu. Podobnie, jak traumatyczne przeżycia aktywują się w różnych sytuacjach, nieprzyjemne doznania, jakie coś nam przypominają, tak samo takie przyjemne wspomnienia dają o sobie znać. Mózg rządzi całym układem nerwowym i jest odpowiedzialny za to jak działają zmysły, także powonienia. Ciekawym jest, że niektóre firmy wyspecjalizowały się w takim zabiegu serwując na przykład miłą muzykę, jaka pomoże nam robić większe zakupy lub wypuszczając aromaty, jakie zachęcą nas do wstąpienia na coś dobrego. Dzieje się to w wielu miejscach, nie jest ważne czy jesteśmy na wczasach nad morzem czy będąc w Warszawie może wstąpiliśmy do jakiejś kawiarni na Kabatach, np. Sweet Home – w wielu tego typu miejscach, możemy być zaskoczeni znajomą ścieżką muzyczną, bliskim nam aromatem, co razem daje cudowny klimat. Chcąc czy nie, jesteśmy w tej miłej dla nas, jak i dla właściciela lokalu grze.