Jak wyłonić najodpowiedniejszy kierunek studiowania

Kategorie Ciekawostki
Aktualnie należy być dosyć kompetentnym na rynku pracy. Liczą się nie tylko nasze kompetencje, lecz także właściwe wykształcenie. Wiele osób wie o tym, dlatego też dosyć skrupulatnie zapoznaje się z ofertami szkół wyższych, zanim podejmie decyzję, do której z nich złożyć papiery.

Zazwyczaj są to renomowane uczelnie państwowe, które prezentują wysoki poziom nauczania. Poza

Studenci podczas zajęć

Autor: Memorial Student Center Texas A&M University
Źródło: http://www.flickr.com

tym nadal większość przyszłych studentów zadaje sobie odwieczne pytanie: jaki kierunek studiów wybrać, żeby otrzymać później ciekawą pracę? Aby się tego dowiedzieć trzeba dokładnie przejrzeć artykuły, które z łatwością można odnaleźć w internecie. Przede wszystkim godne polecenia są wszelkiego rodzaju informatory, a także rok do roku publikowane rankingi uczelni. Dodatkowo znajdziemy wiele ciekawych artykułów o tym, jakie kierunki są pożądane na rynku pracy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.

Chociaż to skomplikowane, by na pewno określić, czego będą wymagać pracodawcy za 5 lat, to obecnie można mówić o kilku stałych tendencjach na rynku pracy. Po pierwsze dużym zainteresowanie cieszą się studenci studiów technicznych. Stąd też szkoły wyższe takiej jak politechnika nie narzekają na brak kandydatów mimo niżu demograficznego. Oczywiście także w tej sytuacji są

Profesor prowadzący wykład

Autor: Memorial Student Center Texas A&M University
Źródło: http://www.flickr.com

pewne rozbieżności, gdyż niektóre kierunki techniczne są bardziej pożądane, inne mniej. należy pamiętać, że nie tylko niszowy kierunek studiów ma znaczenie. Wybierając się na studia warto również wybrać właściwą specjalizację, wówczas nawet po ukończeniu kierunku humanistycznego możemy dostać dobrze płatną pracę. Powinniśmy też wziąć po uwagę nowo powstałe kierunki studiów. Uniwersytety mają zamiar sprostać wymaganiom kandydatów i dopasowują swoją bogatą ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.

Oczywiście nawet po ukończeniu studiów warto się dokształcać. Typowym rozwiązaniem są przeważnie studia podyplomowe lub kompleksowe kursy. W ten sposób możemy nabyć dodatkowe umiejętności. Przykładowo obecnie niegasnącą popularnością cieszą się studia podyplomowe informatyka – . Nadal są poszukiwani na rynku pracy absolwenci informatyki, chociaż w mniejszym stopniu testerzy systemów, a częściej programiści.